0
 
0

    Recenze DELL EMC PowerEdge R7525

    18.07.2024
    CPU AMD EPYC

    Základní deska serveru má dva sockety typu SP3, které mohou být osazeny až dvěma procesory AMD® EPYC™ 2. nebo 3. generace s architekturou Zen 2 nebo Zen 3. Nejvyšší modely podporovaných procesorů mají až 64 jader a 128 vláken, s boost taktem až 3,67 GHz. Procesory této platformy, které jsou optimalizovány na jednojádrový výkon mají boost takt až 4,1 GHz a maximální TDP procesorů této platformy je 280 W. Novější procesory 3. generace mohou být vybaveny technologií 3D V-Cache, která zvyšuje L3 mezipaměť až na 768 MB.

    server Dell EMC PowerEdge R7525

    Do serveru lze osadit až 32 DIMM DDR4 modulů. Každý procesor podporuje 8 kanálů (RDIMM, LRDIMM, 3DS) s rychlostí až 3200 MT/s a maximální dosažitelnou velikostí operační paměti 2 TB s RDIMM, případně 4 TB s LRDIMM moduly.

    Jak je tomu u serverů zvykem, o rozšiřitelnost se starají PCIe risery, které oproti předchozím generacím podporují PCIe generace 4.0, nová generace poskytuje maximální rychlost 16 GT/s, což je dvojnásobek oproti předchozí generaci 3.0. V námi testovaném serveru se nachází celkem čtyři risery. Risery 1, 3 a 4 obsahují každý jeden PCIe Gen 4.0 x16 high profile slot. Riser 2 obsahuje dva PCIe Gen 4.0 x16 sloty, oba jsou low profile.

    Dell R7525 nabízí od 16 po 24 2.5” předních diskových pozic pro SAS/SATA (SSD/HDD), s možností podpory až 24 NVMe disků. Alternativně lze zaměnit za 12× 3.5” pozice pro SAS/SATA (HDD). Server lze také vybavit 2× 2.5” zadními pozicemi pro SAS/SATA (HDD/SSD).

    server Dell EMC PowerEdge R7525

    Na přední straně serveru se kromě diskových pozic nachází ještě USB 2.0 port pro připojení klávesnice, VGA port a Micro USB A/B pro přímé připojení k managementu serveru iDRAC. Ve spodní části přední strany serveru je již známý jazyk, který označuje server a po jeho vytažení obsahuje informace jako je Service Tag serveru, případně další údaje spojené s iDRAC managementem.

    detail serveru Dell EMC PowerEdge R7525
    server Dell EMC PowerEdge R7525

    Na zadní straně serveru lze nalézt několik dalších I/O rozhraní. Oproti starším generacím serverů je u R7525 možné konfigurovat všechny konektory, které jsou na zadní straně přístupné. Základní deska serveru totiž nedosahuje až úplně dozadu šasi, naopak obsahuje tři konektory, do kterých je možné zapojit různé přídavné karty.

    V naší konfiguraci máme vpravo I/O kartu, která kromě Ethernetového konektoru pro vzdálenou správu iDRAC obsahuje další VGA port a další 2 USB konektory, jeden verze 2.0, druhý verze 3.0, které mohou být vhodné pro připojení více periferií, případně USB úložiště pro instalaci systému.

    server Dell EMC PowerEdge R7525

    Karta vlevo (LOM karta) slouží pro základní síťové porty. Oproti serverům starších generací nemá R7525 žádný Ethernetový konektor přímo na desce, je tedy možné přidat síťovou kartu se dvěma gigabitovými porty tímto způsobem. Zajímavější je ovšem prostřední slot, který slouží pro síťovou kartu OCP 3.0. V serveru mohou být osazeny OCP karty s následujícími konfiguracemi: 1 GbE × 4, 10 GbE × 2, 25 GbE × 2, 25 GbE × 4, 50 GbE × 2, 100 GbE × 2.

    Pro vyšší spolehlivost server R7525 obsahuje dva redundantní napájecí zdroje, které plně podporují hot-swap, to znamená, že za běhu lze v případě poruchy vadný zdroj vysunout a nahradit zdrojem novým, zcela bez výpadku serveru. Oproti starším generacím má tento server zdroje rozděleny na opačné strany. To zajišťuje lepší průtok vzduchu pro oba procesory.

    Dell EMC PowerEdge R7525 je skutečně výkonný server, který je navržen tak, aby vyhovoval nejnáročnějším požadavkům na výpočetní výkon. Podle výkonnosti konfigurace lze volit zdroje výkonu 800 W Platinum, 1400 W Platinum nebo 2400 W Platinum. Zdroje označení Platinum zajišťují jednu z nejvíce spolehlivých a účinných variant na trhu.

    detail serveru Dell EMC PowerEdge R7525

    Uvnitř serveru se nachází backplane s možností zapojení diskového řadiče. Jak je tomu již u serverů společnosti Dell zvykem, řadič má speciální vyhrazené místo, díky čemuž nezabírá žádný univerzální PCIe slot v riseru. V této generaci lze využít několika možností hardwarového řadiče: PERC H755, H755N, H745, HBA345, HBA355, HBA355E, H345, H840 a 12G SAS HBA. Lze také použít pouze méně výkonný integrovaný řadič S150, který se nachází přímo na základní desce. Pro předních 8 NVMe pozic jsou na přední straně základní desky PCIe konektory, ze kterých vedou kabely pod větráky a jsou zapojené do konektorů na backplane. Zde došlo k zásadnímu zlepšení od předchozí generace, kde bylo pro podporu NVMe disků nutné dodat PCIe karty do riserů, z nichž pak vedly kabely přes celý server.

    Další již z podobných serverů známou věcí jsou větráky, které foukají vzduch přímo skrz CPU chladiče. V serveru se nachází celkem 6 větráků, jsou tedy redundantní, a jak naznačuje oranžová barva, stejně jako u zdrojů, podporují hot-swap. Tedy za běhu serveru je možné vyměnit vadný větrák za nový. V námi testovaném serveru se nachází High Performance Gold Grade větráky, jejichž použití je nutné pro výkonnější procesory.

    Vzdálený management

    Stejně jako u ostatních PowerEdge serverů, Dell PowerEdge R7525 poskytuje možnost vzdálené správy serveru pomocí nástroje iDRAC. V 15. generaci serverů je k dispozici stejná verze iDRAC 9, kterou již známe z předchozí 14. generace. Po přihlášení do webového rozhraní nás tedy uvítá základní přehled serveru, na kterém vidíme základní informace o serveru jako je jeho stav, náhled několika posledních položek v logu nebo náhled virtuální konzole serveru.

    idrac9 dashboard

    Ve vzdálené správě iDRAC lze provádět změny konfigurace a kontroly stavu serveru. Například se můžeme podívat na kompletní inventuru hardwaru a firmwaru serveru. Zkontrolovat logy, ze kterých lze vyčíst například selhání hardwaru nebo změny konfigurace. Dále je možné updatovat firmware serveru, to vše vzdáleně bez nutnosti fyzické přítomnosti u serveru. Součástí inventury hardwaru je možnost například přečíst aktuální spotřebu serveru měřenou ve zdrojích nebo třeba aktuální teploty v serveru a rychlosti větráků.

    idrac9 system

    Velmi důležitou funkcí je vzdálená konzole. Tu iDRAC 9 zajišťuje ve formátu HTML5 konzole, která má velmi dobrou podporu napříč moderními webovými prohlížeči. Pro její použití je nutné dokoupení licence iDRAC Enterprise. Díky vzdálené konzoli je možné server plně ovládat (klávesnice a myš) přes internet bez nutnosti fyzické přítomnosti technika v serverovně. Server lze také samozřejmě dálkově zapnout, vypnout a restartovat.

    power controls

    Pokud budete potřebovat provést instalaci operačního systému vzdáleně, díky HTML5 konzoli a funkci připojení obrazu ISO vzdáleně je to možné. Z lokálního počítače je tedy možné k serveru virtuálně připojit libovolný ISO soubor.

    virtual media boot

    Připojený ISO obraz bude následně vidět v seznamu boot zařízení jako virtuální CD mechanika. Lze z ní nabootovat a provést instalaci operačního systému bez nutnosti fyzické přítomnosti u serveru či fyzického instalačního média.

    boot manager

    Mezi další funkce vzdálené správy, které mohou být užitečné, patří přehled úložiště, ve kterém je přehledně vidět, jaké disky jsou v serveru a na jakých pozicích se nacházejí. Najetím myší na konkrétní disk se zobrazí krátký přehled ukazující zdraví disku, typ disku a jeho velikost.

    idrac storage

    Zajímavá je zejména možnost vytvoření nového virtuálního disku, neboli diskového pole. Přímo ve webovém rozhraní lze vytvořit například RAID6 pole z několika disků.

    idrac virtual disk settings

    Tato změna konfigurace se následně vykoná na řadiči v serveru a pokud to operační systém podporuje, bude nově vytvořený virtuální disk rovnou vidět v systému bez nutnosti restartu serveru.

    debian terminal

    Změny konfigurace řadiče lze provádět jinak v BIOS nastavení serveru, které je možné ovládat i přes vzdálenou HTML5 konzoli. Některá nastavení BIOSu serveru lze provádět i přímo ve webovém rozhraní iDRAC, avšak jakákoliv změna se neobejde bez restartování serveru.

    Vzdálená správa serveru iDRAC je velmi silný nástroj, který každý technik a administrátor serveru jistě mnohokrát ocení. Oproti jiným vzdáleným webovým rozhraním pro správu serverů je řešení Dellu velmi příjemné na práci a obzvláště verze 9 je v prohlížeči svižná a responzivní.

    Mezi další funkce specifické pro servery značky Dell patří Lifecycle Controller. Jedná se o další možnost konfigurace serveru, kde je vše důležité na jednom místě. Z Lifecycle Controlleru lze nakonfigurovat vzdálenou správu iDRAC, diskové pole, či pomocí průvodce nasadit operační systém. Lze provádět diagnostiku hardwaru, případně upgradovat firmware. V neposlední řadě je také možno v Lifecycle Controlleru provést reset celého serveru do továrního nastavení, včetně smazání veškerých logů.

    lifecycle controller

    Námi testované konfigurace Poweredge R7525

    Konfigurace 1 (celkem 32 jader)

    Procesor: 2× AMD EPYC 7373X, základ 3,05 GHz, 16 jader, TDP 240 W
    RAM: Až 32× 64 GB DDR4-3200
    Řadič: Dell EMC PowerEdge RAID Controller H745
    Diskové pozice: 24 předních pozic (16× SAS + 8× NVMe U.2 SSD)
    Zdroje napájení: 2× DELL zdroj 1400 W
    Síťové adaptéry: 2× 1Gb RJ45
    Risery: 5× PCIe Gen 4.0 x16

    Detaily naleznete na stránkách serveru

    Konfigurace 2 (celkem 128 jader)

    Procesor: 2× AMD EPYC 7773X, základ 2,2 GHz, 64 jader, TDP 280 W
    RAM: Až 32× 64 GB DDR4-3200
    Řadič: Dell EMC PowerEdge RAID Controller H745
    Diskové pozice: 24 předních pozic (16× SAS + 8× NVMe U.2 SSD)
    Zdroje napájení: 2× DELL zdroj 1400 W
    Síťové adaptéry: 2× 1Gb RJ45
    Risery: 5× PCIe Gen 4.0 x16

    Detaily naleznete na stránkách serveru

    Porovnání R7525 (15. Gen) a R7425 (14. Gen)

    Poweredge R7525 Poweredge R7425
    Procesor Dva AMD® EPYC™ 2. nebo 3. generace Dva AMD Naples™ socket SP3 kompatibilní procesory
    Procesorová sběrnice xGMI-2 xGMI
    Paměť 32× DDR4 RDIMM, LRDIMM, 3DS 32× DDR4 RDIMM, LRDIMM
    Diskové pozice 3.5“, 2,5“: 12G SAS, 6G SATA, NVMe SSD 3.5“, 2,5“: 12G SAS, 6G SATA HDD
    Řadič H755, H755N, H745, HBA345, HBA355, HBA355E, H345, H840, 12G SAS HBA
    SW RAID: S150
    H330, H730P, H740P, H840, HBA330, 12G SAS HBA
    SW RAID: S140
    PCIe SSD Až 24× PCIe SSD Až 24× PCIe SSD
    PCIe sloty Až 8 (Gen4 x16) Až 8 (Gen3 x16)
    rNDC 2 × 1 Gb 4 × 1 Gb / 4 × 10 Gb / 2 × 10 Gb + 2 × 1 Gb / 2 × 25 Gb
    OCP Pouze OCP 3.0 NA
    USB porty Přední: USB 2.0, iDRAC USB
    Zadní: USB 3.0, USB 2.0
    Vnitřní: USB 3.0
    Přední: USB 2.0, iDRAC USB
    Zadní: 2x USB 3.0
    Vnitřní: USB 3.0
    Systémové možnosti LC 3.x, OpenManage, QuickSync2.0, OMPC3, Digital License Key, iDrac 9, iDRAC Direct, Easy Restore LC 3.x, OpenManage, QuickSync 2.0, Digital License Key, iDRAC 9, iDRAC Direct, Easy Restore, vFlash
    Grafická karta 3× 300 W (DW) nebo 6× 75 W (SW) 3× 300 W (DW) nebo 6× 75 W (SW)

    Výkonnost procesorů AMD EPYC 7373X a AMD EPYC 7773X

    V rámci testování si ukážeme dvě námi dodávané varianty serveru dle několika srovnávacích testů. Testovali jsme varianty s celkem 32 jádry (2× AMD EPYC 7373X) a celkem 128 jádry (2× AMD EPYC 7773X).

    PassMark

    PassMark je populární benchmarkovací nástroj, který hodnotí výkon CPU na základě několika testů, včetně operací s celými čísly, operací s pohyblivou čárkou, komprese, šifrování, fyzikálních simulací a dalších.

    Výsledek s procesory 7373X je 77 110 bodů a svědčí o vynikajícím výkonu procesoru, který je vhodný pro náročné výpočetní úlohy.

    passmark performance test

    S procesory 7773X jsme dosáhli výsledku 124 199 bodů, což je extrémní výsledek ukazující nejvyšší hodnoty ze všech námi současně dodávaných konfigurací.

    passmark performance test

    7zip benchmark

    7zip je multiplatformní kompresní a dekompresní program, který je často využíván k měření výkonnosti CPU.

    Výsledky ukazují, že AMD EPYC 7373X poskytuje vysoký výkon při kompresi a dekompresi dat, což je klíčové pro úlohy zpracování velkých objemů dat. Výsledky jsou 301 501 MIPS pro kompresi a 255 025 MIPS pro dekompresi.

    7zip benchmark

    Procesory s celkem 128 jádry AMD EPYC 7773X poskytují ještě vyšší výkon, jelikož komprese a dekomprese v použitém benchmarku je velmi dobře paralelizovatelná. Naměřené výsledky jsou 705 135 MIPS pro kompresi a 771 577 MIPS pro dekompresi.

    open ssl 3

    OpenSSL podpisy

    OpenSSL je jednou z nejpoužívanějších kryptografických knihoven. Benchmark testuje výkon CPU při podepisování a ověřování pomocí algoritmu RSA4096. Výsledky ukazují, že server je schopen zpracovat velký počet kryptografických operací, což je důležité pro bezpečnostní aplikace a šifrování. Výsledky byly 8 855 podpisů/s a 571 672 ověření/s s procesory AMD EPYC 7373X.

    open ssl 3

    Procesory AMD EPYC 7773X pak dle předpokladů poskytují ještě násobně vyšší výkon. Celkem jsme naměřili 26 895 podpisů/s a 1 742 370 ověření/s.

    open ssl 3

    Porovnání s podobnými servery

    Nástrojem PassMark jsme porovnávali server R7525 s procesory AMD EPYC 7373X (celkem 32 jader) a dále s procesory AMD EPYC 7773X (celkem 128 jader) oproti dvěma serverům s následujícími konfiguracemi:

    PassMark CPU graf PassMark Single Thread graf

    Testovali jsme navíc efektivitu co se týče bodů PassMark na Watt příkonu serveru měřeného ze zásuvky. V porovnání se starší platformou PowerEdge R740 se dvěma procesory Intel Xeon Gold 6226R (celkem 32 jader) je platforma PowerEdge R7525 se dvěma procesory AMD EPYC 7373X (celkem 32 jader) efektivnější o přibližně 20 %. Server s procesory AMD EPYC 7773X (celkem 128 jader) má pak efektivitu PassMark bodů na Watt dokonce o přibližně 48 % vyšší než server předchozí generace na platformě Intel.

    Shrnutí

    Dell EMC PowerEdge R7525 je skutečně výkonný server, navržený tak, aby vyhovoval nejnáročnějším požadavkům na výpočetní výkon. Díky podpoře moderních procesorů AMD EPYC 2. a 3. generace, vysoké kapacitě paměti a rychlým rozšiřujícím slotům PCIe 4.0 je tento server ideální volbou pro datová centra, virtualizaci, analytické nástroje a další podnikové aplikace.

    Kombinace vysokého výkonu, efektivního chlazení, flexibilní rozšiřitelnosti a pokročilých funkcí vzdálené správy iDRAC 9 zajišťuje, že PowerEdge R7525 poskytuje spolehlivost a škálovatelnost, které jsou klíčové pro moderní podniková prostředí. Tento server představuje investici do budoucnosti, díky své schopnosti snadno se přizpůsobit rostoucím požadavkům na výkon a kapacitu.

    Server podporuje dva 64jádrové procesory. Jedná se o konfiguraci s extrémním výkonem vhodnou pro virtualizaci s velmi vysokou výpočetní hustotou. Díky tomuto výkonu může jeden server PowerEdge R7525 nahradit několik serverů starších generací při úspoře jak místa v racku, tak hlavně spotřeby elektrické energie. Server Dell PowerEdge R7525 se dvěma 64jádrovými procesory AMD EPYC 7773X je v naší nabídce nejefektivnější server co se týče poměru výpočetního výkonu a spotřeby.

    Pokud máte jakékoli doporučení nebo dotazy k této recenzi, neváhejte nás kontaktovat na info@czech-server.cz.

    Server CPU PassMark 78570
    Server CPU TDP 2x 240W

    2x 16-Core AMD EPYC 7373X | 128 GB+ | 24 disků 2.5" (16x SAS + 8x NVMe) | iDRAC9 | 2x 1Gb RJ45 + 2x 10Gb SFP+

    177 202 Kč 

    bez DPH

    214 414 Kč 

    s DPH

    Záruka 2 roky Zvýhodněné servery

    sestava

    Konfigurovat

    Další články

    hpe-dl385-gen10-plus
    06.08.2024

    Zvažujete server, který spojuje výkon a flexibilitu? Naše recenze HPE ProLiant DL385 Gen10 Plus představuje klíčové vlastnosti a inovace ideální pro moderní podnikové aplikace.

     
    Server HPE ProLiant DL385 Gen10 Plus v2
     

    teambuilding skupinova fotka
    01.12.2023

    Naše dobrodružství v asijské kuchyni: týmové vaření plné exotických chutí a smíchu. Zážitky, nová přátelství a firemní soudržnost v jednom nezapomenutelném večeru.

     

    Jak si Dell EMC PowerEdge R7525 vede v rychle se měnícím IT prostředí? Přečtěte si naši recenzi a objevte inovativní technologie a výkon, které tento server přináší pro náročné podnikové aplikace.

    Dell EMC PowerEdge R7525 je 2U rack server 15. generace podporující až dva procesory řady AMD EPYC. Tento server jsme testovali v různých konfiguracích, abychom prověřili jeho výkon a možnosti. Níže jsou podrobné informace a výsledky našich testů.

    server Dell EMC PowerEdge R7525